ABOUT US

poznaj nas

Pasaż Muranów

Dobrze służy od wieków Warszawie i jej mieszkańcom praca rzemieślników. Społeczeństwo  stolicy wie, że są oni fachowcami w rożnych, często już rzadkich specjalnościach, o wysokich umiejętnościach i wiedzy zawodowej. Wyróżniający się rzetelnością i wysoką jakością świadczonych usług i wytwarzanych wyrobów. Nawet w niesprzyjających warunkach a tych przecież nie brakowało – Warszawscy Rzemieślnicy pracowali zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami ludzi kierując się zdrowym rozsądkiem a także troską o dobro publiczne. Tak też było po roku 1956 po tak zwanym przełomie październikowym, kiedy zaistniały korzystniejsze warunki dla działalności rzemiosła.

Wówczas powstała przy izbie rzemieślniczej w Warszawie grupa inicjatywna, która postanowiła wnieść swój jakże oczekiwany wkład w zaspokajanie potrzeb usługowych mieszkańców Warszawy. Następnie przerodziła sie ona w „Komitet Budowy i Administracji Pawilonów Rzemieślniczych”. W szybkim jak na owe czasy tempie, wybudowano w latach 1961-1965 na przekazanym przez Prezydium Rady Narodowej Dzielnicy Warszawa-Wola terenie gruzowisku w obrębie nowo wybudowanego Muranowa, pierwsze po wojnie w Warszawie Pawilony Rzemieślnicze o stałej lokalizacji. Zaprojektował je inż. Architekt…
 
Inwestycja sfinansowana ze środków własnych rzemieślników oraz z kredytów zaciągniętych w „Banku Spółdzielczym – Rzemiosła”.
 
Pawilony Rzemieślnicze dobrze wpisały sie w krajobraz dzielnicy Muranów, upiększały ją a nade wszystko odpowiadały potrzebom ludzi – przez to były znakomitą wizytówką polskiego rzemiosła. Klientami byli Mieszkańcy różnych dzielnic Warszawy, a także spoza stolicy.

Pasaż

Muranów

W pawilonach wykonywano szeroką gamę usług, przeważały usługi o charakterze osobistym, liczne były zakłady branż:

  • włókienniczo 
  • odzieżowej, 
  • skórzanej, 
  • metalowej,
  • drzewnej,
  • rzemiosł artystycznych i różnych.

Po 1989r Pawilony rozszerzyły swój zakres o działalność handlową. Nowe czasy i nowe warunki działalności gospodarczej powodują kolejne inicjatywy. W 1995 Walne zgromadzenie Wspólników przyjęło nazwę: „Pawilony Rzemieślnicze i Handlowe Spółka z. o. o.”

Postanowiono pawilony przebudować unowocześnić a działalność usługową poszerzyć i rozwinąć. Nowe kierunki to miedzy innymi usługi:

  • medyczne, 
  • prawne, 
  • gastronomiczne, 
  • bankowe.

Po przebudowie powstaną nawet pawilony trzypoziomowe, będą one miały charakter sklepów firmowych z ugruntowaną renomą i cenioną przez klientów markę.
Naszą ambicją jest, aby rzemieślnicze pawilony których historia osiągnie niedługo pół wieku, nadążały za duchem czasu, za dokonującym sie postępem, aby jak najlepiej odpowiadały oczekiwaniom i potrzebom Mieszkańców Warszawy.